Komarji
O komarjih in kako se zaščititi
Komarji so žuželke, ki za svoj razvoj potrebujejo stoječe vode. Glede na vrsto se lahko razvijajo v različnih vodah, čistih, onesnaženih, naravnih in umetnih. Naravna legla komarjev so neposušene lokve in kanali, močvirja, občasno poplavljena področja, gozdne depresije, voda v luknjah stebel in druge manjša področja s stoječo vodo oz. počasne tekoče vode. Umetna legla komarjev postajajo poplavljene kleti, odklopljeni rezervoarji za vodo, zamašeni odtoki in žlebovi, vaze na pokopališčih, različni zavrženi predmeti v katerih se zbira in zadržuje deževnica, kot so zavržene steklenice, avtomobilske pnevmatike, nepravilno zavrženi veliki kosovni odpadki in še mnogo podobnih predmetov različnih velikosti, oblik in materialov, ki nas obdajajo. |
BG Mosquitaire
Za vse informacije glede pasti in larvicida nas prosim kontaktirajte
pon. - pet. med 07:00 in 15:00 uro na 05 6300 480 oz 041 641 355
Larvicid je na voljo v maloprodaji v:poslovalnicah
Kmetijska zadruga Agraria Koper, z.o.o.:
Agrocenter Koper, Ulica 15.maja 17, Koper
Trgovski center Lucija, Liminjanska ulica 96, Portorož
Komunala Nova Gorica d.d.
Cesta 25. Junija 1 5000 Nova Gorica
Agraria Koron Volčja Draga d.o.o.
Volčja Draga 61b
5293 Volčja Draga
Vrtni center Kalia
Vrtojbenska 79
5290 Šempeter pri Gorici
Pasti Biogents so na voljo trenutno le na sedežu podjetja DDD d.o.o. KOPER in v poslovalnicah Kmetijske zadruge Agraria Koper, z.o.o.
Okoli hiš in v okolici pogosto nehote ustvarjamo pogoje za razvoj komarjev: Najučinkovitejši način borbe proti komarjem je ugotoviti in odstraniti mesta razvoja komarjev – legel.
- Postaviti pasti čim bliže leglom in pasti po potrebi glede na dnevni ulov v določenem obdobju (cca 7 dni) premikati.
- Odstraniti različne nepotrebne predmete in posode v katerih se nabira voda (avtomobilske pnevmatike, steklenice, pločevinke, igrače in drugačne posode).
- Redno (enkrat tedensko) izprazniti ali zamenjati vodo v posodah, ki so v uporabi in zadržujejo vodo.
- Razne rezervoarje za vodo pokriti s pokrovi, gosto mrežo ali folijo.
- Pravilno odlagati kosovne odpadke na zato predvidena mesta.
- Vzdrževati odprte bazene, okrasna jezerca, fontane.
- Vzdrževati sisteme za odvajanje, drenažo in zbiranje voda (sistem pitne vode, vode za gretje in hlajenje, strešni žlebovi, kanalizacija) tako, da se voda v njih ne zadržuje.
- Vzdrževati septične jame, morajo biti hermetično zaprte.
- Lastniki vulkanizerskih delavnic, skladišč za pnevmatike na prostem in karting stez morajo: prazniti vodo iz pnevmatik, zložiti pnevmatike v obliki piramide in jih zaščititi z neprepustno folijo ter izvajati dezinsekcijo gum v kolikor se v njih nahajajo ličinke komarjev.
- Vzdrževati zelene površine, urejati vrtove, da se v njih ne bi zadrževale samičke komarjev.
|
- Zaščititi okna in vrata s komarniki.
- Na področjih kjer je veliko število komarjev nositi oblačila z dolgimi rokavi in hlačnicami.
- Uporabljati sredstva, ki odvračajo komarje – repelente (ko je to potrebno) in sicer po navodilih za njihovo varno uporabo. Od naravnih repelentov je učinkovito naravno eterično olje sivke, ki se ga lahko nabavi samo v specializiranih trgovinah in lekarnah.
AQUATAIN AMFTM Aquatain AMFTM je edinstveni izdelek nove generacije za okolju prijazno kontrolo komarjev. Aquatain AMFTM je tekoči proizvod na osnovi silikona, ki se ga preprosto nanese na površino stoječih voda, kjer ustvari tanek film, ki prekrije celotno vodno površino. Deluje fizikalno-mehansko ter je obstojno in učinkovito najmanj 4 tedne. |
- Brez nadležnih kemikalij
- Enostavno jih nanašamo na površino vode
- Učinkovite so 4 tedne
Kako deluje?
Aquatain AMFTM deluje izključno fizikalno-mehansko. Tanek silikonski film, ki ga ustvari na vodni površini, preprečuje pravilni razvoj nezrelih razvojnih oblik komarja (ličinke in bube).
Ličinkam in bubam onemogoča pravilni vnos kisika iz ozračja, ki je potreben za njihov popolni razvoj do odraslega osebka, zaradi česar se zadušijo. Ličinkam in bubam namreč preprečuje, da bi se pritrdile na vodno površino, kjer bi lahko črpale kisik iz zraka, ki ga potrebujejo za preživetje.
Poleg tega pa nizka površinska napetost vpliva tudi na odlaganje jajčec, saj odrasle samice jajčec ne odlagajo na vodo, na katero je bilo naneseno sredstvo.